Skip to content
Home » Veći budžet, veći dug: Vlada RS-a najavila rast plata i penzija, zaduženje povećano za 804 miliona KM

Veći budžet, veći dug: Vlada RS-a najavila rast plata i penzija, zaduženje povećano za 804 miliona KM

Vlada Republike Srpske usvojila je prijedlog rebalansa budžeta za 2026. godinu kojim se budžet povećava za više od milijardu maraka, a od augusta su najavljena nova povećanja plata u javnom sektoru i penzija.

Ministrica finansija RS-a Zora Vidović izjavila je da će plate zaposlenih u javnom sektoru od augusta biti povećane za dodatnih pet posto, nakon istovjetnog povećanja koje je već provedeno u aprilu. Kako je pojasnila, ukupno povećanje u ovoj godini iznosit će nešto više od 10 posto.

Za isplatu plata u javnom sektoru ove godine planirano je ukupno 1,526 milijardi KM, što je za 118,4 miliona KM više u odnosu na prvobitno usvojeni budžet.

Povećanje će osjetiti i penzioneri, a rebalansom je predviđeno dodatnih 31,2 miliona KM za jednokratnu pomoć. Penzioneri s penzijama ispod prosjeka trebali bi dobiti po 120 KM, dok će oni s višim primanjima dobiti po 80 KM.

Istovremeno, Vlada RS-a usvojila je i odluku o povećanju limita za dugoročno zaduživanje. Gornja granica zaduženja povećana je za 804 miliona KM, pa sada iznosi gotovo 2,5 milijardi KM.

Prema riječima ministrice Vidović, najveći dio novih sredstava planiran je za investicije, dok će ostatak biti iskorišten za servisiranje postojećih dugova i drugih finansijskih obaveza.

Prijedlog rebalansa budžeta i odluka o novom zaduživanju sada čekaju potvrdu u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *