Skip to content
Home » Francuski grad uvodi policijski sat: Maloljetnicima zabranjen izlazak bez pratnje

Francuski grad uvodi policijski sat: Maloljetnicima zabranjen izlazak bez pratnje

Vlasti francuskog grada Toulousea odlučile su uvesti policijski sat za mlađe od 16 godina tokom pojedinih utakmica Svjetskog prvenstva koje sigurnosne službe smatraju visokorizičnim, nakon nereda koji su obilježili proslave titule Paris Saint-Germaina u Ligi prvaka.

Prema odluci gradskih vlasti, maloljetnicima mlađim od 16 godina bit će zabranjeno kretanje bez pratnje odrasle osobe u centralnim dijelovima grada od 22 sata do 5 sati ujutro.

Gradonačelnik Toulousea Jean-Luc Moudenc pojasnio je da se mjera neće odnositi na sve utakmice Svjetskog prvenstva, već samo na susrete koje su gradske vlasti i prefektura označile kao potencijalni sigurnosni rizik.

Među takvim utakmicama nalaze se svi mečevi reprezentacije Francuske, kao i susreti Maroka protiv Brazila, Škotske i Haitija te utakmica Tunisa i Nizozemske.

Moudenc je istakao da je odluka donesena nakon ozbiljnih incidenata zabilježenih tokom proslave PSG-ovog osvajanja Lige prvaka krajem maja, kada su širom Francuske izbili neredi, a policija privela gotovo 900 osoba.

„Cilj ove mjere je zaštita građana i samih maloljetnika“, poručio je gradonačelnik, upozorivši na rast maloljetničke delinkvencije u četvrtom najvećem francuskom gradu.

Sličan potez najavljen je i u Clermont-Ferrandu, što pokazuje da francuske vlasti ozbiljno pristupaju sigurnosnim izazovima tokom Svjetskog prvenstva.

Francuska reprezentacija svoj nastup na Mundijalu otvara u utorak utakmicom protiv Senegala, a vlasti strahuju da bi masovna okupljanja navijača mogla dovesti do novih incidenata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *